Lapsevanema spikker

Vastse lapsevanema spikker

Palju õnne ja vaprat vastupidamist väikese ilmakodaniku kasvatamisel! Alljärgnev on abistav teejuht igapäevaseks toimetulekuks.

  1. IGAPÄEVANE TUALETT

HOMMIKUL vaata üle kogu beebi nahk, vajadusel kreemita Essex-sarjast kreemiga (kuiv ja lõhenev nahk). Pese silmad puhta vee sisse kastetud kosmeetilise vatipadjaga suunaga silma välisnurgast sissepoole. Vaata üle ka kõrvatagused, kaenlaalused ja kubeme piirkond. Nende piirkondade haudumuse korral puhasta märja vatipadjaga ja määri mõne tsinki sisaldava salviga (nt Dermilon pasta)

NABA–puhasta kuni köndi ärakukkumiseni ja nabahaava täieliku paranemiseni 2-3 korda päevas.

Vaja läheb:

  1. vatitikud
  2. 3% vesinikülihapendi lahus (saadaval apteegis)
  3. saialilletinktuur (tavaliselt kaasas sünnitusmajast)
  4. briljantroheline
  5. Naba tuleb puhastada korralikult ka köndi alt, naba seest.
Ära karda! Katki ei lähe midagi!

NINA võib beebidel nohiseda ja see ei ole nohu. Lapse ninakäigud on väga kitsad ja sinna kogunenud sekreet moodustab  koorikuid. Koorikud tekivad seda kiiremini, mida kuivem on toaõhk. Abiks on toaõhu niisutamine kas märgade froteerätikute, õhuniisutajate või toapurskkaevu abil. Ninna kogunenud “kollid” tuleb aga eemaldada, sest need takistavad hingamist imemise ajal.

Selleks kasuta kas:

  1. rinnapiima
  2. “Humeri” meresoolalahust
  3. “Nisita” ninavett
  4. NaCl 0,9% soolalahust flakoonides

Ninna tilgutatud vedelik. Pärast vedeliku ninna tilgutamist tuleb vatipulga või ninapumba abiga nähtavale tulnud koorikud eemaldada.

Mähkmepiirkonna haudumise korral
  1. kontrolli  menüüd (äkki patustasite tsitruselistega, shokolaadiga või muu sellisega, mis võis beebi  uriini happeliseks teha)
  2. vaheta mähkmemarki – kõik mähkmed ei sobi kõigile beebidele
  3. naha paranemiseni tee ohtralt õhuvanne, õhtuti kummelivanni naha rahustamiseks ja kasuta tsingiga kreemi

VANNITAMINE – võib teha ülepäeva, vannivee temperatuur 37 kraadi. Väga kuiva nahaga beebidele võib lisada vannivette vanniõli, kuid ETTEVAATUST! ÕLI TEEB LAPSE LIBEDAKS! Peale vanni võib jälle nahka kreemitada.

D-VITAMIINI peab meie päikesevaeses kliimavööndis andma lapsele alates teisest elunädalast kuni kaheaastaseks saamiseni, lisaks suvel muidugi ka õhuvannid värskes õhus, otsest päikes peab vältima.

D-vitamiini tuleb anda 400 toimeühikut(TÜ) päevas, s.t (Apovit, Devitol)

5 tilka ööpäevas.

Gaasivalud

Gaasivalud on lapse soolestiku ebaküpsuse tõttu tekkiv normaalne, kuigi väga tülikas nähtus. Ilmsiks tuleb see teise elunädala paiku ja kestab kuni kolmanda elukuuni. Teie saate seda vaid leevendada ja õige käitumisega ka veidi vähendada. Dieedisoovitused emale on kirjas allpool. Gaasivalude leevendamiseks on apteegis saadaval erinevad tilgad, millede ülesanne on soolestikus tekkivate gaasimullide lõhustamine

  1. SabSimplex
  2. Cuplaton
  3. Espumisan

Milline neist ja kas üldse Teie beebile sobib, peate ise katsetama. Veel aitab lapse kõhuli käe peal kandmine, soojad mähised kõhule – näiteks mikrouunis soojendatud käterätt. Ettevaatust – põletuse oht!, gaasivalude ajal vanniskäik.ja palju muid trikke, mida avastate aja jooksul ise. 

See periood võib teile tunduda õudusunenäona, kuid õnneks on mööduv!

Palavik

Lapse kehatemperatuur võib vastavalt riietusele ja muudele väliskeskkonna teguritele kõikuda küllalt suures piiris. Kehatemperatuur on madalam hommikuti ja kõrgem pealelõunasel ajal. Beebide termoregulatsioon on alles väljakujunemas. Lapse normaalne kehatemperatuur on 36-37 C. Palavikuks loetakse kehatemperatuuri üle 38,0 C.
Oluline on ka see, kust kehatemperatuuri mõõdetakse.

Palavikuks loetakse kehatemperatuuri:

  • Kaenla alt mõõdetuna üle 37,4 C
  • Pärakust mõõdetuna üle 38,1 C
  • Kõrva kuulmekäigust mõõdetuna üle 37,6 C 
  • Suust mõõdetuna üle 37,8 C 

Tea, et pärakust ja suust mõõdetuna saad sa alati 0,5 kraadi kõrgema näidu. Näiteks pärakust mõõdetuna saada näidu 37,2 C ja lähed juba närvi. Lahutades sellest aga 0,5 kraadi, saame kehatemperatuuriks 36,7 C, mis on tegelikult normaalne!

Kui aga palavik peaks ikkagi tekkima, kasuta järgmisi võtteid

  1. riieta laps lahti, võta ära ka mähe
  2. ära kata last paksu tekiga – ülekuumenemise oht, palavikukrambid!
  3. toatemperatuur võiks olla veidi jahedam
  4. vajadusel, kui palavik on üle 38,5 C, kasuta Paracetamoli küünalt. Ravimi annus on 10–15 mg korrutatud lapse kehakaaluga. Näiteks 8 kg lapse ühekordne annus on 80 mg. Ööpäevas võib kasutada ära 6 annust. Küünal tuleb vabastada pakendist ja viia lapse pärasoolde ning veidi aega tuharaid koos hoida, et laps küünalt kohe välja ei punnitaks.
  5. kui palavik on üle 39,0 C, osutub vajalikuks ka keha jahutamine. Selleks lahjenda 1 osa viina 1 osa toasooja veega ja hõõru paljas laps sellega üle.
  6. veega üle hõõrumine – vesi peab olema leige, mitte külm! Kehatemperatuuri langemist soodustab kaela- ja kubemepiirkonna, kaenlaaluste jahutamine veega. 

112 kutsu siis, kui
– laps on ebatavaliselt loid, ei ole äratatav
– kehatemperatuur on 40,0 C ja üle selle ning ei ole langenud koduste võtetega ühe tunni jooksul

Rinnaga toitev ema peab teadma

Väldi oma menüüs shokolaadi, halvaad, tsitruselisi, värskeid mahlu, mullijooke ning gaase tekitavaid sööke.
Joo 1,5 – 2 liitrit ööpäevas.

Kui rind muutub valusaks ja tekib piimapais

  1. pane laps sagedamini rinnale
  2. toida esimesena alati valusast rinnast
  3. masseeri toitmise ajal valusat tüki kohta nibu suunas
  4. peale toitmist aseta valusale tükile külm kompress (purustatud jää, külmutatud juurvili vms) 15-20 minutiks ja seejärel värske kapsaleht, mis võib olla kogu ööpäeva peal.

Toida last päeval iga 2 -2,5 tunni järel, öösel iga 4 tunni järel. Öine söötmine tagab päevase piima. Üks toidukord ei tohiks olla lühem kui 15 minutit ja ei peaks olema pikem kui 30 minutit.


KÜSIMUSTE KORRAL HELISTA!
TELEFONIL 6405540